Masហje terapie

Masហje terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkánì léèit zranìní, zmíròovat bolesti a stres, zlepšovat krevní obìh a uvolòovat napìtí. Masហje bezpochyby nejstarší formou terapie; je to nìco, co zvíøata i lidé dìlají témìø instinktivnì, chtìjí-li poskytnout útìchu a zmírnit bolest.

Jak známo, k tomu, aby si èlovìk zachoval zdraví a pocit svìžesti je nutné, ba životnì dùležité, aby po každém vypìtí následovala fáze uvolnìní.

Masហosvìžuje tìlo,
cévy, pokožku a klouby,
také posiluje nervy,
vyvolává blahý pocit
zdraví, èistoty a štìstí,
ženy zvláštì ji mají rády
ježto masហomlazuje.
Toto praví Sušruta, staroindická uèebnice lékaøství, stará pøibližnì dva a pùl tisíce let, a možná i více.

Historie masáže

Slovo "masáž" je odvozeno z francouzského message, to pak z øeckého slova massein. Základ tkví pravdìpodobnì v arabském názvu mas. To vše znamená hnísti, tøíti. Masហje stará jako lidstvo samo. Pùvod masáže musíme hledat v dávných dobách, nebo již primitivní èlovìk vìdìl, že bolest zranìného èi nemocného místa døíve vymizí, když si je bude tøít. A tak již èlovìk doby kamenné si promaèkával a rozhýbával namožené nebo pohmoždìné svaly a klouby. Ovšem prvním konkrétním písemným dokladem o této èinnosti je Ebersuv papyrus ze starého Egypta, který je nìkterými badateli datován až do doby 5.000 let pø.n.l. Již zde je masហuvádìna jako jeden z mnoha tehdejších léèebných prostøedkù. Rovnìž z Èíny, tradièní bašty neinvazivních technik léèby, máme pojednání v kánonu Nei Thing Sou Wen (asi 3.700 let pø.n.l.) o použití masáží akupunktury a akupresury. V této zemi ovšem patøila masហk celkovému životnímu stylu. Kombinovala se nejèastìji s energetickými a vitalizaèními cvièeními. Obdobná situace byla i v dalších tehdejších kulturách. Babyloòané, Asyøané, Peršané a posléze Øekové a Øímané využívali léèebného, relaxaèního a vitalizaèního úèinku masáží. Podle dochovaných zpráv se využívala dokonce i k léèení zlomenin. Jako masážní prostøedky se tehdy užívaly rùzné oleje s pøídavkem jemného písku a pryskyøic z rùzných døev, koøenù a plodù, jež mìly úèinek masáže zesílit. Cladius Galenus, asi nejslavnìjší z øímských lékaøù, již používal masáží pøímo cílenì pøi výcviku gladiátorù. Rozeznával masហpøípravnou (frictio), která pøipravovala zápasníka na výkon a masហk odstranìní únavy (apoterapeutická), používanou po výkonu k urychlení regenerace.

Moderní masáže se poèínají rozvíjet až v devatenáctém století. Jejím tvùrcem je P. Ling, pùvodnì misionáø v Orientu, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými úèinky v lázních, které navštìvoval. Po návratu do Švédska založil školu masáže a v roce 1813 ve Stockholmu ústøední ústav pro gymnastiku, kde vyuèoval i léèebný tìlocvik.

Dnes je již velké množství rùzných druhù masáží, jak moderních, tak rùzných tradièních škol. Navíc na základì moderních poznatkù a rùzných kombinací s tradièními postupy vznikají další a další školy a smìry.

Masហse ve vìtšinì pøípadù používá jako prostøedek fyzické a duševní relaxace, kde dochází k uvolnìní ztuhlých svalù a kloubù, zlepšení prokrvení a tím i látkové výmìny, která napomáhá lepšímu a rychlejšímu prùbìhu léèby míst, na které je masហaplikována. Velmi významné také bývá následné ovlivnìní centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých orgánù uvnitø tìla pøes reflexní oblouky a energetické dráhy (meridiány). Pokud mají být splnìny tyto cíle, musí být masហprovádìna bez vìtších bolestí a násilí. Jinak dochází k reflexnímu stažení svalù, jako odezvy na bolest a výsledek je pøesnì opaèný než bychom v tomto pøípadì oèekávali. Ostrá, rychlá a nìkdy i mírnì bolestivá masហbývá používána jen v ojedinìlých pøípadech, napø. u sportovcù tìsnì pøed výkonem, kde slouží k povzbuzení a zvýšení citlivosti.

Léèivé úèinky

V prvé øadì dochází k uvolnìní ztuhlého svalstva a odstranìní bolesti z toho pocházející. Kromì bolestí zad to bývá velmi èasto bolest hlavy. Ze svalù se odplaví "odpadní únavové látky", tj. chemicky pøedevším kyselina mléèná. Doporuèuje se zvýšit pøíjem tekutin, což napomáhá jejímu odplavování po rozmasírování.

Z dalších úèinkù je to zlepšení krevního obìhu, pružnosti a pevnosti kùže, pevnosti a ohebnosti kloubù. Odstraòuje únavu. Speciálním lokálním ošetøením je možné pùsobit i na zranìná místa k jejich rychlejšímu zhojení. Pøi èastìjším provádìní též odbourává podkožní tuk a posiluje svalstvo.

Masហúèinkuje pøíznivì i na psychiku. Dokáže uklidnit zjitøenou mysl. Dává vám možnost na chvíli se zastavit, zapomenout na stresy všedního dne a vychutnávat jedineènou pøíležitost, kdy si mùžete dovolit odevzdat se a nechat o sebe peèovat.