Manuální lymfodrenáž

Je zdraví velmi prospìšná masហlymfatických cest napomáhající odtoku pøebyteèné vody a toxických látek z tìla

Manuální lymfodrenហse od klasické masáže liší tím, že je orientována na lymfatický systém, který je schopen odvádìt z tkáòového prostoru všechny metabolity, cizorodé látky, viry, bakterie a bílkoviny, které nejsou schopny pro svou velikost projít žilní stìnou. Cílem hmatové techniky manuální lymfodrenáže je pøedevším podpora odtoku lymfy ze tkání bez posilování pøítoku krve, èili podpora resorpce, což je vlastnì nejdùležitìjší funkce u unaveného organizmu s postižením mízního systému a už prvotnì (tzn. u vrozeného) nebo druhotnì (tzn. u získaného - po zranìní, operaci).

Manuální lymfodrenហpùsobí nejen na lymfatický a žilní systém (posun zátìže organismu), ale i na nervový systém ve smyslu ovlivnìní - snížení bolestivosti parasympatiku. Má též úèinek na patické dráhy ve smyslu brzdìní - snížením bolestivosti. Dále se ovlivòuje nejen pøíènì pruhované svalstvo, ale také hladké (hladké svalstvo reaguje zøetelnì na lehké podráždìní kontrakcí, která mùže vést k automacii). Dochází i ke zlepšení imunologické obrany pomocí odsunu metabolitù s bílkovinnì bohatou substancí. (MUDr. Miroslav Bechynì, CSc.)

 

Lymfodrenហnelze provádìt:

 

Ztrácí úèinek v kombinaci s jakoukoli jinou masáží stejné èásti tìla v jednom dni.

Jak se projevují poruchy lymfatického systému?

Každá vìtší ekologická zátìž, jizvy po zranìních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubù v èelistech (tzv. ložiska) jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit prùchod lymfy, zpùsobit otok, napìtí, bolest, hromadìní rùzných toxinù a posléze zánìtlivé zmìny v okolí i na vzdálených místech.

Nadmìrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, pøíp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se vìtšinou nejprve projevuje "obyèejnou" únavou nohou, pozdìji celého tìla, psychickým podráždìním, otékáním nohou pøedevším v oblasti kotníkù, hlavnì veèer a po velké námaze, pozdìji otoky v bøiše nebo v oblièeji, èasto pøisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky oèních víèek, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zøejmé vnìjší pøíèiny, sklonem k infekèním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední øadì vznikem nádorových onemocnìní.

 

V èem tkví tajemství lymfatické masáže?

Tato speciální masហmá za úkol obnovit a zvýšit obìh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho èinnost zpomalena, zùstávají zbytky látkové výmìny v tkáních. Tukové buòky zvìtšují svùj objem, vytváøejí se tukové polštáøky, pomeranèová kùže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a smìru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z tìla ven. Lymfodrenážní masហby mìl provádìt lymfoterapeut, který jemnou a pøesnì urèenou technikou manuální lymfodrenáže odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vyluèovacím systémem z tìla ven. Tato metoda je pøirozená a lékaøsky zdùvodnìná. Je nejen úèelná, ale navíc velice pøíjemná a relaxaèní.