Aromaterapie je pøírodní léèebná metoda vyuívající 100% èisté esenciální, neboli éterické oleje, které se získávají z rùzných èástí rostlin (kvìtù, listù, døeva, kùry ).
Kvalita olejù je z terapeutického hlediska velice dùleitá, nebo kapky esence v sobì nesou typické rysy rostliny, ze které se olej získává, jsou její podstatou a duí. Z tohoto pohledu jsou nejlepí oleje získávané destilací vodní parou nebo lisováním za studena. Jenom ty toti neobsahují neádoucí pøímìsi chemických rozpoutìdel, které mohou vyvolat alergii a ovlivnit úèinek oleje.
Kadý éterický olej má více moností pouití. Nikdy není jeden olej pouze na jednu vìc, ale vdy se v nìm snoubí více terapeutických úèinkù. Zároveò lze najít na jeden problém více olejù.
Aromaterapie zastává holistický pøístup ke klientovi. To obnáí pohled na èlovìka jako na celek a ne pouze zamìøení se na jeho problém vytrený ze souvislosti. Od toho se také odvíjí výbìr vhodného éterického oleje. Dva lidé, kteøí pøijdou se zdánlivì stejným problémem, budou nejspí oetøeni kadý jiným olejem (nebo smìsí olejù). A to takovým, který bude nejvíce odpovídat jejich individuálnímu stavu. Tento stav bude u kadého z nich v celkovém pohledu jiný, i pøes poèáteèní podobnost hlavních potíí.
Pøed pouitím je nutno esenciální oleje naøedit ve
vhodném nosièi, jinak mohou podrádit sliznici a kùi. Esenciální oleje nejsou
rozpustné ve vodì. Naopak se dobøe mísí s rostlinnými oleji, smetanou,
medem, solí, alkoholem a mýdlem.
Hotový masání olej se ji øedit nemusí. Obsahuje rostlinný olej a vybrané
esenciální oleje ve správném pomìru.
Silice stimulují nervové buòky a vysílají signály do limbického systému mozku. Ten ovlivòuje mimo jiné instinkty, náladu nebo pamì. Je to emocionální centrum mozku. Je vývojovì nejstarí není ovlivnìn rozumem, A nìkdy je velice zajímavé zamyslet se kdo/co nám voní doslova i pøenesenì, co nám nevoní, nejde pod nos, nìco tady smrdí ...
Éterické oleje vdy pùsobí na dvou úrovních:
Fyzické pùsobení oleje podle jeho úèinku napø. proti bolesti, køeèovým
ilám, nevolnosti, vysokému èi nízkému tlaku
Vliv na psychiku èlovìka - nìkteré zklidòují a vyrovnávají, jiné
osvìují èi podporují koncentraci nebo nás posilují v zaèátku nové ivotní
etapy
Poèátky vyuívání aromatických rostlin se datují pøed více ne 4000 lety. Ve starovìkém Egyptì z nich jednoduchým zpùsobem (nejdøíve lisováním, pozdìji ji primitivní destilací) získávali vonné látky, které pouívali jako parfém, nebo je pøidávali do vonných mastí. Masti pouívali nejprve faraóni a veleknìí, pozdìji se rozíøily i mezi prostý lid ve formì kosmetiky, masáních olejù a lékù. Éterické oleje naly své uplatnìní i pøi léèení mentálních a fyzických poruch zdraví.
Z Egypta se rozíøilo umìní aromaterapie do Øecka a odtud do øímské øíe. V antice se oleje hojnì pouívaly v medicínì.
I Starý zákon potvrzuje znalosti mastí a olejù. Druhá kniha Mojíova (exodus), kap. 30, vere:
· Hospodin dále mluvil k Mojíovi:
· 'Ty si pak vezmi nejvzácnìjí balzámy: pìt set ekelù tekuté myrhy, polovièní mnoství, toti dvì stì padesát ekelù balzámové skoøice, dvì stì padesát ekelù pukvorce,
· pìt set ekelù kasie podle váhy ekelu svatynì a jeden hín olivového oleje.
· Z toho pøipraví olej
svatého pomazání, vonnou mast odbornì smísenou. To je olej svatého pomazání.
V dobách pozdìjích se pùvodní uití esenciálních olejù postupnì vytrácelo, a
se zúilo na dekorativní a komerèní parfumerii.
Dnes si uvìdomujeme, e vùnì dokáou v naem organismu vyvolat rùzné procesy na psychické i psychosomatické úrovni. Vliv úèinkù rùzných olejù na lidský organismus je pøedmìtem nauky, kterou nazýváme Aromaterapie.
Základy dnení Aromaterapie poloil francouzský chemik Rene-Maurice Gattefosse. Právì on vytvoøil název Aromaterapie. Byl pøesvìdèen, e tyto oleje mají daleko silnìjí antiseptické úèinky, ne mìly látky pouívané pro stejné úèely v jeho dobì (okolo 1920). Byl si té dobøe vìdom jejich hojivých úèinkù. Bìhem experimentování si popálil ruku, kterou ihned ponoøil do èistého levandulového oleje za úèelem schlazení bolesti. Bolest se okamitì vytratila a bìhem pár následujících dní se rána zahojila bez jakéhokoli hnisání, infekce, èi jizvy. Tato vlastní zkuenost v nìm vyvolala silný zájem o výzkum tìchto fenomenálních látek a o monost jejich vyuití ve zdravotnictví.