Manuální lymfodrenáž

Je zdraví velmi prospěšná masáž lymfatických cest napomáhající odtoku přebytečné vody a toxických látek z těla

Manuální lymfodrenáž se od klasické masáže liší tím, že je orientována na lymfatický systém, který je schopen odvádět z tkáňového prostoru všechny metabolity, cizorodé látky, viry, bakterie a bílkoviny, které nejsou schopny pro svou velikost projít žilní stěnou. Cílem hmatové techniky manuální lymfodrenáže je především podpora odtoku lymfy ze tkání bez posilování přítoku krve, čili podpora resorpce, což je vlastně nejdůležitější funkce u unaveného organizmu s postižením mízního systému ať už prvotně (tzn. u vrozeného) nebo druhotně (tzn. u získaného - po zranění, operaci).

Manuální lymfodrenáž působí nejen na lymfatický a žilní systém (posun zátěže organismu), ale i na nervový systém ve smyslu ovlivnění - snížení bolestivosti parasympatiku. Má též účinek na patické dráhy ve smyslu brzdění - snížením bolestivosti. Dále se ovlivňuje nejen příčně pruhované svalstvo, ale také hladké (hladké svalstvo reaguje zřetelně na lehké podráždění kontrakcí, která může vést k automacii). Dochází i ke zlepšení imunologické obrany pomocí odsunu metabolitů s bílkovinně bohatou substancí. (MUDr. Miroslav Bechyně, CSc.)

 

Lymfodrenáž nelze provádět:

 

Ztrácí účinek v kombinaci s jakoukoli jinou masáží stejné části těla v jednom dni.

Jak se projevují poruchy lymfatického systému?

Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech (tzv. ložiska) jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

 

V čem tkví tajemství lymfatické masáže?

Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfodrenážní masáž by měl provádět lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou technikou manuální lymfodrenáže odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.